Také žlté ráno

Autor: Eva Kubaščíková | 28.11.2014 o 16:08 | Karma článku: 5,30 | Prečítané:  803x

5:35 zaklope sestrička s  rannou dávkou tabletiek. V sne mi práve bezdomovec obchytkával zadok, takže mi včasné prebudenie prišlo celkom vhod. Chvíľu mi trvá kým sa preberiem a rozpomeniem kde vlastne som – očné oddelenie, Vyšné Hágy. Na chodbe je už rušno, babky ranostajky varia čaj. 

Čakám pred ordináciou na odber krvi a prezerám si plagát s prehľadom očných ochorení. Séria obrázkov ilustruje, čo postihnutá osoba s postupom choroby vidí. Lepšie povedané, čo už nevidí. Ak je účelom motivovať pacientov, aby poctivo brali lieky, zaberá to na mňa perfektne.

Po odbere mi do predlaktia zavedú kanylu – trubicu, pomocou ktorej je neskôr možné do krvi ľahko vpichnúť rôzne tekutiny. Pri viacerých injekciách to šetrí opakované napichovanie žily. Sestrička vidí, že sedím ako na ihlách, a tak sa ma snaží rozptýliť zábavnými rečičkami. Čiastočne to zaberá, ale aj tak žmúrim oči a s odvrátenou hlavou čakám na „hotovo“. Pohľad na krv mi nikdy nerobil dobre. Môj otec dlho sníval, že budem lekárkou, ale keď som v detstve pri pohľade na krv pravidelne odpadávala, pochopil, že to pre mňa nie je najvhodnejšie povolanie. Keď som sa dala na štúdium informatiky, popustil z nárokov a stačilo by mu, ak budem vyvíjať programy pre nemocnice. Ak urobí ešte jeden ústupok, môže svoj sen považovať za splnený, pracujem totiž vo firme, ktorá vyvíja programy pre poisťovne a tie sú predsa od nemocníc len na krok. Kým som dokončila svoje úvahy aká som poslušná dcéra, sestrička kanylu bezbolestne zaviedla a môžem sa presunúť do komory.

Tam ma už čakajú 3 lekárky a sestrička, ktorá mi pomocou kanyly vpichne do krvi kontrastnú látku. Má pripravenú ďalšiu injekciu, ktorá by nasledovala v prípade alergickej reakcie. Mám položiť hlavu na nejaký prístroj a postupne podľa pokynov rôzne natáčať zrak. „Šťuk, šťuk“, ozýva sa z prístroja ako moja lekárka robí snímky. Ďalšie dve ich sledujú na monitore a chvíľami komentujú: „Krása.. nádhera..“. Srdce mi zaplesá, domýšľam si z toho, že sa mi zápal krásne, priam zázračne vyliečil. Po chvíli jedna doktorka vyjadrenia obdivu spresní: „Krásne snímky, aj táto je veľmi vydarená..“. Tak nič, spľasnem. Po chvíli sa predsa len dočkám dobrej správy, krv nikde nepresakuje, takže cievy držia a netreba nasadiť infúziu, hurá. Kanylu mi ešte dve hodiny nechajú pre prípad oneskorenej alergickej reakcie a pravú ruku preto nemám ohýbať.

V jedálni zisťujem, že moja ľavačka je úplne nemotorná. Pri snahe rozotrieť maslo prederavím chlieb a omrvinky mám aj za ušami. Zachráni ma až prísediaci kolega a vychutnávam si jeho obsluhu. Zvyšok času plánujem stráviť v posteli, ale napadajú mi samé katastrofické scenáre, čo ak zaspím a v spánku zohnem ruku? Neviem ako tá kanyla vyzerá zvnútra, ale predpokladám, že tam je ihla, ktorá sa pri zohnutí zapichne do ruky alebo zlomí a uviazne v ruke. Radšej sa hneď posadím, spánok nechcem riskovať. O chvíľu za mnou príde sestrička a vyrieši moju dilemu, čo ďalej s časom, vyšle ma na röntgen. Snažím sa zapamätať pokyny - schody pred novinovým stánkom, na piate poschodie, doľava, dlho rovno, zase doľava. Keď na prvý pokus trafím, som na seba úplne hrdá, lebo zvyčajne zablúdim aj v obchode.

„Vyzlečte sa do pol pása“, znie prvá inštrukcia. Tričko ako tak zvládam, ale čo s podprsenkou? Poprosím sestričku o asistenciu a nezávidím chlapom, že tento úkon majú zvládať šmahom ruky. Röntgen je rýchlo hotový a po ňom už nastal vytúžený čas odňatia nepohodlnej ozdoby. Z kontrastnej látky v krvi budem ešte pár hodín žltá a nemám vychádzať na slnko kvôli možnej alergickej reakcii, ale inak to mám za sebou. Odmením sa horalkou v bufete a na izbe ma čaká prekvapenie, nová spolubývajúca.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mika svoju kapacitu podľa SNS vyčerpal. Nahradiť by ho mohol Rezník

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.


Už ste čítali?