Objatie zadarmo

Autor: Eva Kubaščíková | 21.12.2014 o 14:57 | (upravené 21.12.2014 o 15:38) Karma článku: 6,04 | Prečítané:  849x

“Prečo to preboha robíte?”, pýtajú sa často ľudia, keď vidia mňa a kamarátov postávať na ulici s ceduľou FREE HUGS alebo OBJATIE ZADARMO. Juan Mann, zakladateľ kampane Free Hugs mal v tomto úplne jasno - bolo mu smutno. Po rokoch v Londýne sa vrátil do rodnej Austrálie a v letiskovej hale videl ľudí, ktorí čakajú na svojich blízkych a vítajú ich bozkami a objatiami. Na neho nemal kto čakať a hoci bol vo svojom rodnom meste, teraz sa tam cítil ako cudzinec. Mal za sebou náročné obdobie plné depresií a veľmi túžil po objatí, preto vzal fixku, kúsok kartónu a vytvoril prvú freehugs ceduľu. Keď sa s ňou postavil na ulicu, veľa ľudí prešlo okolo nevšímavo, až sa pristavil človek, ktorému práve zomrel psík a chcel objať. Ďalej pani, ktorej presne pred rokom zomrela dcéra. Ďalší a ďalší ľudia sa pristavili pre objatie a následne odchádzali s úsmevom. Juan vedel, že koná správne a pokračoval hodiny.

To bolo v roku 2004 a odvtedy sa kampaň rozšírila do celého sveta. Dostala sa aj ku mne a mojím kamarátom. Pamätám si ako som zhruba pred rokom prvý krát stála na námestí SNP s cieľom potešiť pár neznámych ľudí objatím. Ako som tam prvé minúty stála, prešla ma všetka odvaha, lebo ľudia len zvedavo pozerali a následne odvracali zrak. Až sa jedno dievča ku mne so smiechom rozbehlo a tak ma vystískalo, že zo mňa všetky obavy opadli. Môj ustráchaný výraz nahradil úsmev a ďalej to šlo oveľa ľahšie.

Občas sa pristavili ľudia, ktorí podobné aktivity odsudzujú a očakávajú skryté nekalé úmysly. Alebo takí, čo sú presvedčení, že objatie patrí len najbližším a snažia sa o tom presvedčiť aj mňa. Tým oponujem, že najsilnejšie a najpríjemnejšie objatia síce sú tie s najbližšími, ale nie každý blízkych ľudí pri sebe má. A tiež verím, že platí: Čím viac objatí, tým lepšie. Je úplne v poriadku, keď má niekto iný názor, objatie sa nevnucuje.

Objímania chtivé sú nasledujúce typy ľudí:

  1. rodení objímači - ľudia, pre ktorých sú objatie bežnou súčasťou života a často si ich dopriavajú. Zvyčajne sú vysmiati, objatia dlhé a intenzívne.
  2. príležitostní objímači - ľudia, ktorí zo začiatku váhajú, lebo nie sú na objímanie zvyknutí, sú opatrní a objatia decentnejšie. Títo často odchádzajú nielen s úsmevom, ale aj so zamysleným výrazom. Tuším nádej na presun do kategórie č. 1.
  3. zanedbaní objímači -  najčastejšie postarší ľudia so smutným príbehom. V tejto kategórii sa často pritrafia slzy, nevedia prestať ďakovať a zdôrazňovať, čo to pre nich znamená. Presne kvôli takýmto ľuďom to celé má zmysel.

A čo vy? Patríte k ľuďom, ktorí svojich blízkych zahŕňajú objatiami? Ak áno, gratulujem. Ak nie, dúfam, že vás tento článok inšpiroval to v blízkej dobe zmeniť, veď Vianoce sú na to ideálny čas :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mika svoju kapacitu podľa SNS vyčerpal. Nahradiť by ho mohol Rezník

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.


Už ste čítali?